Rekuperatory

rekuperator

Efektywne zarządzanie systemem grzewczym prowadzi do dużych oszczędności. W Polsce co raz popularniejsze stają się urządzenia o właściwościach ekonomicznych i ekologicznych. Jednym z nich jest rekuperator, który wspiera systemu wentylacji mechanicznej, nie dopuszczając do strat w procesie ogrzewania pomieszczeń.

Rekuperator – co to za urządzenie?

W coraz większej ilości domów i mieszkań montuje się systemy wentylacji mechanicznej. Rekuperator pełni dwie, bardzo ważne funkcje – przy pomocy wentylatorów nadmuchuje świeże powietrze do budynku, a zużyte powietrze wydmuchuje na zewnątrz, odzyskując z niego jak najwięcej ciepła, potrzebnego do ogrzania domu. Nowoczesne rekuperatory odzyskują nawet 90% ciepła z wydmuchiwanego powietrza, co sprawia, że są wysoce energooszczędnymi urządzeniami grzewczymi.

Jak zbudowany jest rekuperator?

Rekuperator zbudowany jest głównie z dwóch wentylatorów – wywiewnego i nawiewnego. Dodatkowo wyposażony jest w wymiennik ciepła, gdzie wsysane z zewnątrz powietrze jest ocieplane przy pomocy wywiewającego, ogrzanego już powietrza. Każdy rekuperator posiada także filtry, które zatrzymują wszelkie zanieczyszczenia, nie dopuszczając to nawiewu nieświeżego powietrza do domu.

Jakie są zalety rekuperatorów?

Rekuperatory to urządzenia niezawodne i pracujące w cichym trybie. Odzyskują ciepło i wilgoć z powietrza, nie dopuszczając do wysokich strat ciepła, co pozwala zaoszczędzić wydatki na ogrzewanie domu. Wysoka wydajność urządzeń (od 250 do 1000 m3/h) umożliwia optymalny dobór rekuperatorów do wielkości budynków. Rekuperatory są doskonałym rozwiązaniem dla osób cierpiących na różne alergie. Zamontowane w nich filtry oczyszczają powietrze z pyłków i zanieczyszczeń pochodzących z zewnątrz. Ponadto skonstruowane są w taki sposób, by działać bezawaryjnie nawet przez kilka lat.