Kotły kondensacyjne

kociol kondens

Zjawisko kondensacji, wykorzystywane współcześnie w kotłach kondensacyjnych, w przyrodzie istnieje praktycznie od zawsze. Obserwując ogród wczesnym rankiem, możemy z łatwością zauważyć skraplającą się na roślinach wodę. To jest właśnie efektem kondensacji pary wodnej, która powstałe przy połączeniu się ciepła z zimnem. Zjawisko to wykorzystano w opracowywaniu nowoczesnych urządzeń grzewczych, takich jak kotły kondensacyjne, w których skraplająca się para wodna ogrzewa między innymi bieżącą wodę.

Czym jest ciepło utajone?

Sprawność kotłów kondensacyjnych mierzy się na dwa sposoby. W Europie miara sprawności kotła mierzona jest wartością opałową paliwa, a nie, tak jak w USA całkowitą ilością energii powstającej przy spalaniu paliwa. Wartość opałowa kotła jest mniejsza niż ciepło spalania, gdyż właściwość ta nie ujmuje ciepła skraplania pary wodnej, czyli ciepła utajonego. W zasadzie wartość ciepła utajonego jest bardzo ważnym parametrem dla kotłów kondensacyjnych, których działanie oparte jest właśnie na skraplaniu pary wodnej.

Jak zbudowany jest kocioł kondensacyjny?

Każdy kocioł kondensacyjny zbudowany jest z palnika do spalania gazu, wymiennika ciepła, kondensacyjnego wymiennika ciepła, przyłączy wody zimnej i wody ciepłej, oraz z komina. Podczas procesu spalania paliwa powstają spaliny. Zawarta w nich woda, pod wpływem wysokiej temperatury zamienia się w parę. Para wodna przechodzi przez wymiennika ciepła, gdzie jest ochładzana i zaczyna się skraplać, oddając ciepło do instalacji c.o. Kotły kondensacyjne, w porównaniu do zwykłych kotłów gazowych, w pełni wykorzystują energetyczny potencjał procesu spalania, przyczyniając się do zwiększenia energooszczędności urządzeń grzewczych.

Jakie są zalety kotłów kondensacyjnych?

Podstawową zaletą kotłów kondensacyjnych jest wysoka energooszczędność, która wynosi nawet do 25%. Kotły wykorzystują energię zawartą w paliwie nawet w 94 procentach, co przekłada się na niski próg strat, związanych z użyciem paliwa. Budowa kotłów umożliwia bezpieczną eksploatację i ma wpływ na wysoką trwałość urządzeń. Wymiennik ciepła zbudowany jest z specjalnego stopu aluminiowo-krzemowego, który ma właściwości antykorozyjne. Urządzenia pracują bardzo cicho, a zastosowane w nich zjawisko kondensacji ma wpływ na redukcję emisji szkodliwych substancji do środowiska. Kotły kondensacyjne mogą być zasilane gazem ziemnym, gazem płynnym, lub olejem opałowym, w zależności od wymagań użytkowników.

Kotły kondensacyjne to wysoce funkcjonalne urządzenia, oszczędzające energię i mające wpływ na bezpieczeństwo środowiska naturalnego. Zakup takiego urządzenia do domu jednorodzinnego, to dobra inwestycja na przyszłość, która zwraca się nawet po 3 latach od dnia zakupu.