Kolektory słoneczne

panel solar

Alternatywne źródła energii stają się co raz modniejsze. W wielu domach, a nawet w nowoczesnym budownictwie wielorodzinnym możemy zauważyć innowacyjne instalacje solarne, które są nie tylko ekologiczne, ale także wysoce ekonomiczne. Kolektory słoneczne to nowy rodzaj urządzeń, których zadaniem jest pokrycie zapotrzebowania cieplnego w naszych domach.

Jak zbudowane są kolektory słoneczne?

Kolektor słoneczny to układ cienkich rurek, wypełnionych roztworem glikolu. Układ ten jest przymocowany do metalowej płyty z tak zwaną powłoką selektywną. Metalowa płyta, czyli absorber, ma za zadanie pochłaniać ciepło. Jest ona pokryta substancją o dużym współczynniku pochłaniania promieniowanie słonecznego. Płynący w rurkach glikol zabiera ciepło z kolektorów i przenosi je do reszty instalacji solarnej, na którą składa się podgrzewacz umieszczony wewnątrz budynku i zespół pompowo-sterowniczy, ułatwiający obsługę całości urządzenia.

Jak wygląda schemat rozmieszczenia kolektorów?

Aby działać najbardziej wydajnie, kolektory słoneczne powinny być skierowane na południe i pochylone pod kątem 40 stopni. W miejscach ich instalacji nie powinno być cienia. Uważa się, że przeciętny domownik zużywa około 50 litrów wody o temperaturze 45 stopni każdego dnia. Przy takim założeniu najlepszym rozwiązanie będzie kolektor o powierzchni absorbera 1 m2 .W domach jednorodzinnych zaleca się montaż dwóch lub trzech kolektorów słonecznych. Oblicza się także, że pojemność zasobnika wodę podgrzewaną energią słoneczną powinna być półtora do dwóch razy większa od przewidywanego dziennego zużycia ciepłej wody.

Jakie są zalety kolektorów słonecznych?

Odpowiednio dobrana instalacja solarna w domu zapewnia nawet 100% ogrzanie wody latem i zimą. W większości przypadków wydajność kolektorów zależna jest od materiałów użytych do ich budowy. Dla przykładu kolektor pokryty czarna farbą zaabsorbuje mniej ciepła, niż kolektor pokryty powłoką z czarnego niklu lub chromu. Kolejną zaletą instalacji jest oszczędność pieniędzy. Oszczędności wynikające z zainstalowania kolektorów mogą przyczynić się do zmniejszenia zużycia tradycyjnych źródeł energii nawet do 70%. Kolektory słoneczne przeznaczone są nie tylko do ogrzewania wody użytkowej. Wytworzone przez nie ciepło może także służyć do ogrzewania pomieszczeń lub do podgrzewania wody w ogrodowym basenie. Na samym końcu należy dodać, że system solarny jest bezpieczny dla środowiska.